Jihočeská amatérská liga
přihlásit registrovat

Proč jet Tour de Boletice

20. 6. 2019

Tour de Boletice (TDB)

Centrem etapového závodu Tour de Boletice je rekreační zařízení Olšina. Místo na břehu stejnojmenného rybníka, který je nejvýše položeným českým rybníkem.

Pohraniční hory, ve kterých se akce koná, kdysi tak těžko překonatelné a po staletí rozdělující národy, státy či politické systémy, jsou dnes protkány hustou sítí úzkých, málo frekventovaných cest s dobrým povrchem, které vyvolávají iluzi cyklistického ráje. Strmé i méně strmé výstupy se střídají se sjezdy, které jsou však velmi dobře a důsledně značené. Vedle náročnosti byla bezpečnost tím nejdůležitějším kritériem při výběru obou tratí závodu.

Závodníci se mohou zúčastnit obou či jen jednoho ze závodů a zvolit tak jednu ze dvou náročných tratí různé délky. Všechny tratě svou délkou a zejména výškovým profilem představují pro jezdce vážnou sportovní výzvu.

Region VÚ Boletice

Tour de Boletice (TDB) vás zavede do míst, které lákají nejen svou přírodní krásou, ale které také dokumentují i složitý historický vývoj této oblasti.

Start obou závodů je na Olšině, v nadmořské výšce cca 850 m. Přímo nad Olšinou se vypíná hora Špičák, vysoká 1265m, která je konečným cílem pro první den závodu TDB a ze které je úžasný výhled do okolní krajiny – od Blanského lesa, přes Novohradské hory, údolí Vltavy, šumavské vrcholky až po panoráma vzdálených Alp.

Olšina, je spojujícím prvkem obou závodů TDB. Jezdci rybník Olšinu několikrát náročnými výstupy opouštějí, aby se k němu posléze vždy opět dlouhými sjezdy vrátili. Trať prvního dne závodu, zavede jezdce přes obec Polná na Šumavě až k Boletickému kostelu (kostel sv. Mikuláše – původně románský z 2. poloviny 12. Století), a nabídne nádherný pohled na nejvyšší vrchol Blanského lesa – horu Kleť (1084 m). Poté jezdce zavede trasa závodu zpět přes sídelní útvar Boletice do Polné, odkud trasa pokračuje do Hodňova, kde začne náročné stoupání, které vrcholí výstupem na Špičák v oblasti Knížecího stolce, druhé nejvyšší hory jižních Čech.

Boletice ve své kráse, ale i obtížnosti, jsou součástí i druhé etapy TDB. Dlouhá a těžká stoupání zachovalou přírodou Chráněné krajinné oblasti Šumava a procházející místy původního osídlení s názvy Maňávka, Staré Hutě či Otice. Pohled na Lipenské jezero, největší vodní plochu v Čechách, pak bude pro účastníky závodu nepříliš přesvědčivým důkazem, že i v tomto regionu lze nalézt místa, kde slova rovný či plochý mohou být alespoň trochu reálným popisem viděné skutečnosti.

Závod se jede v regionu, který patří mezi nejméně osídlená místa v České republice, ve Vojenském prostoru Boletice, s hustotou osídlení 1,2 – 1,3 obyvatele na km čtvereční. Původní osídlení tohoto prostoru, tehdy převážně německé, zaniklo odsunem po II. světové válce a přeměnou na vojenský

újezd. Zůstala však zachovaná přírodní krása dlouho nepřístupného místa se stále viditelnými stopami původního osídlení.

Vojenským prostorem Boletice vedou obě trasy TDB, kde závodníci projíždějí malebnou krajinou, která nabízí nejen mnoho krizových momentů v náročných stoupáních, ale také dostatek velmi utěšených pohledů na blízké vrcholky Vojenského prostoru Boletice, přilehlá údolí a zachovalou okolní přírodu.

A právě podmanivá krása regionu dělá z Tour de Boletice, spolu s její sportovní náročností, opravdu mimořádnou akci.

Robert Ploner Hlavní manažer projektu TDB
Tato akce je podpořena z projektu Tour de Boletice, registrační číslo projektu KPF-01–148, Fond malých projektů
2381