Jihočeská amatérská liga
přihlásit registrovat

Představujeme: Miloslav Šustr, vítěz kategorie E

25. 1. 2013
Kolik jsi letos najezdil? Letos to bylo mimořádně málo. Oproti minulým létům kdy jsem najel vždy cca 10 000 km to bylo letos pouze 6 875 km. V únoru jsem byl jako spolujezdec účasten vážné dopravní nehody, která mne na dva měsíce vyřadila z tréninku. Manko se mi nepodařilo během sezony vyrovnat. Jsem jezdec který musí mít najetý větší objem a tak mi to chybělo. Projevilo se to zejména na umístění v ŠUAC a v Extralize masters.

V JAL jsi dokázal celkově vyhrát. Takže spokojenost se sezónou? Nebo jsi toho chtěl dokázat ještě více?
Se sezonou JAL jsem pochopitelně spokojen ale jak jsem uvedl výše v minulých létech to bylo lepší i v dalších soutěžích, ve kterých jsem startoval. Tam spokojen nejsem.

Řekneš nám něco o kole, na kterém jezdíš? Jak často jej obměňuješ? Klidně můžeš připojit nějaké tipy, pro začínající cyklisty. Na co si dát pozor? S jakou částkou je potřeba počítat, pokud si chtějí pořídit konkurenceschopné kolo?
Od roku 1990 jsem si zakoupil postupně 5 kol, favorita, tři treky a kovaříka. Favorit je na Shimanu 105 ostatní jsou všechna na Campě chorus a rekord. Při koupi kola volím vždy sady vyšší kvality. Projeví se to na kvalitě funkce a na menších nákladech při údržbě. Jsem přesvědčen, že za 50 000 Kč se dnes dá pořídit velice dobré kolo. Dobré je mít speciální stroj i na časovku byť pořízený z bazaru.

Zima je v plném proudu. Jak zvládáš trénovat? Holduješ kromě kola i jiným sportům? Nebo vše doháníš, až když roztaje sníh? V zimě trénuji zásadně na kole. Na již zmiňovaném favoritu nebo na horském kole. Jednou týdně chodíme s kamarády do tělocvičny a trochu posiluji. V zimě si také musím připravit věci na včelařskou sezonu neboť mám 40 včelstev.

Probrali jsme materiál a trénink. A co takhle životospráva? Jak moc třeba řešíš výživu? Stačí ti při závodě namazaná houska a banán, nebo raději gely, tyčky, ionťáky apod.?
Speciální výživu neřeším vůbec. Jím vše jako bych vůbec nesportoval. Sportuji proto, že mne to baví a ne abych se nějak významně omezoval. Závody jezdím nejraději polohladový a až na výjimky si neberu ani pití. Myslím, že na délky které jezdíme to není potřeba.

Máš kolo obsypané všemožnými čidly na měření rychlosti, kadence, tepu, výkonu apod.? Nebo si vystačíš s hodinkami s vteřinovou ručičkou? A absolvoval jsi někdy nějakou zátěžovou diagnostiku? Pokud to není tajemství, prozradíš nějaké výsledky, které při testech nebo při závodech dosahuješ?
Na všech kolech mám pouze jednoduché computery se základními funkcemi a na tréninkových kolech navíc sportester. Ten při závodech ale nepoužívám. Asi před 15 léty jsem dvakrát absolvoval zátěžovou diagnostiku. Bylo to vždy v březnu. Za každou jsem zaplatil 500 Kč a dověděl jsem se, že se mám zaměřit na objemový trénink což jsem věděl i tak a že mám dispozice pro spurty což není a nikdy nebyla pravda. Proto jsem tyto experimenty opustil.

Pro celkového vítěze asi nemohou být cíle pro příští sezónu jiné, než obhajoba. Je to tak? Ano v JAL chci obhájit a v ostatních soutěžích, které jezdím bych chtěl dopadnout lépe než letos.

Jak jsi vlastně spokojen s kvalitou soutěže JAL? Mám na mysli konkurenci, organizaci, ceny apod. Co bys ocenil a co by naopak potřebovalo vylepšit?
Hodnocení letošního ročníku jsem provedl ve Volyni. Myslím, že poté co se liga před dvěma roky málem rozpadla je současný stupeň organizace asi maximum možného. Jsem rád, že se problémy vzniklé kolem výkladu novely zákona č. 381 moc nepromítly do počtu zorganizovaných závodů. Toho si cením nejvíce. Přibyli v posledních dvou létech i noví organizátoři závodů (J. Šíma, R. Sedlecký, K. Juráň a M. Kočová, L. Roučka ). Toho si také cením.…

Který závod si určitě v příští sezóně nenecháš ujit a proč?
Samozřejmě Monínec pak i Loučovice a Lenoru pro dobrou organizaci a náročný terén.

Kdy jsi vlastně s cyklistikou (nebo sportem obecně) začal a do jakého věku se jí hodláš věnovat?
Na kole jezdím prakticky celý život. V létech 1965 – 1972 jsem závodil za Spartak BS Vlašim a k závodění jsem se vrátil v roce 1994 poté co jsem přestal v zaměstnání zastávat časově náročné funkce. Chtěl bych v tomto koníčku setrvat pokud mi to zdraví dovolí.

Na závěr ještě bleskový dotazník:

 • Ročník: 1945
 • Výška: 182
 • Váha: 72
 • Vzor: Pavel Doležel
 • Campa nebo Shimano?: Campa
 • Klasika nebe Compact?: klasika
 • Pláště nebo Galusky?: galusky
 • Voda nebo ionťák?: ionťák
 • Armstrong nebo Contador?: Armstrong
 • V zimě s blatníky nebo bez?: blatníky
 • Den před závodem volno nebo lehčí trénink?: volno
 • Tepy nebo waty?: tepy
 • Kopec nebo rovina?: kopec
 • 20 km na šrot nebo 200 na pohodu?: 200 na pohodu
 • Trénink samostatně nebo ve skupině?: ve skupině
3500