Jihočeská amatérská liga
přihlásit registrovat

Představujeme: Miroslav Pechouš, vítěz kategorie C

4. 12. 2012

Večery se nám prodlužují…však to znáte. Takže tentokrát na naše otázky odpovídal vítěz čtyřicátníků, Miroslav Pechouš.

Kolik jsi letos najezdil? Již několik let si nepíšu tréninkový deník, mám několik kol a navíc se mi párkrát vynulovaly computery při výměně baterie, tak nemám moc přehled. Můj hrubý odhad je asi tak 15 000 km.

V JAL jsi dokázal celkově vyhrát. Takže spokojenost se sezónou? Nebo jsi toho chtěl dokázat ještě více?
Samozřejmě se sezonou spokojenost, i když pár chyb a nedostatků jsem se dopustil, ale nejde o život.

Řekneš nám něco o kole, na kterém jezdíš? Jak často jej obměňuješ? Klidně můžeš připojit nějaké tipy, pro začínající cyklisty. Na co si dát pozor? S jakou částkou je potřeba počítat, pokud si chtějí pořídit konkurenceschopné kolo?
Mám zavedený systém padajícího hovna. Ze závodního kola se jednoho dne stane tréninkové, pak zimák, pak kovošrot.

Zima je v plném proudu. Jak zvládáš trénovat? Holduješ kromě kola i jiným sportům? Nebo vše doháníš, až když roztaje sníh? …podzim v plném proudu a já se teď bavím cyklokrosem. Je to pro mě prodloužení sezony a alespoň nějaká motivace k tréninku. Až přituhne budu kombinovat běžky s posilovnou. Snad se přinutím.

Probrali jsme materiál a trénink. A co takhle životospráva? Jak moc třeba řešíš výživu? Stačí ti při závodě namazaná houska a banán, nebo raději gely, tyčky, ionťáky apod.?
Zastávám dělenou stravu. Večer u televize tedy čokoláda a víno nebo uzené a Portské. Při závodě a tréninku citronová šťáva a gel nebo banán.

Máš kolo obsypané všemožnými čidly na měření rychlosti, kadence, tepu, výkonu apod.? Nebo si vystačíš s hodinkami s vteřinovou ručičkou? A absolvoval jsi někdy nějakou zátěžovou diagnostiku? Pokud to není tajemství, prozradíš nějaké výsledky, které při testech nebo při závodech dosahuješ?
Na kole mám jen computer, dříve jsem měl občas sporttester, ale není to moc pro mě. Zátěžový test jsem absolvoval tuším v roce 2001, když jsem přestupoval do již neexistujícího týmu Sfinx racing a šéf si mě chtěl prověřit. Přestože zimní příprava proběhla poctivě a cítil jsem se dost dobře, tak test byl absolutní propadák. Doktor mi radil, abych trochu a opatrně začal jezdit na kole. Paradoxně sezona byla úspěšná. Na žádné testy už asi nepůjdu.

Pro celkového vítěze asi nemohou být cíle pro příští sezónu jiné, než obhajoba. Je to tak? Je to tak, ale to má asi každý.

Jak jsi vlastně spokojen s kvalitou soutěže JAL? Mám na mysli konkurenci, organizaci, ceny apod. Co bys ocenil a co by naopak potřebovalo vylepšit?
Vzhledem k tomu, že JALka je amatérská a každý z pořadatelů dělá závod z vlastního nadšení a na úkor vlastního času, nelze tomu vůbec nic vytknout. Na vlastní kůži jsme si zkusili, co pořádání závodu stojí sil, energie a peněz. Takže žádných výhrad nemám. Snad konkurence by mohla být vyšší, ale vím, že je to hodně otázka peněz a času a toho nemá dnes nikdo nazbyt.

Kdy jsi vlastně s cyklistikou (nebo sportem obecně) začal a do jakého věku se jí hodláš věnovat?
S cyklistikou jsem začal asi před 30 lety a kdy skončím, sám nevím. Už asi tak 10 let končím každý rok. Mám to rád.

Na závěr ještě bleskový dotazník:

  • Ročník: 1966
  • Výška: 174
  • Váha: 75
  • Vzor: žádný
  • Campa nebo Shimano?: Campa
  • Klasika nebe Compact?: klasika
  • Pláště nebo Galusky?: na trénink pláště, na závod galusky
  • Voda nebo ionťák?: voda
  • Armstrong nebo Contador?: Armstrong
  • V zimě s blatníky nebo bez?: Jedině s blatníky a vzadu s dlouhou zástěrkou, to je z ohledu vůči ostatním a upozornění pro ty, co ji doposud nemají.
  • Den před závodem volno nebo lehčí trénink?: lehčí rozjetí
  • Tepy nebo waty?: vlastní pocity
  • Kopec nebo rovina?: raději kopec a pak zase kopec
  • 20 km na šrot nebo 200 na pohodu?: 60 na pohodu
  • Trénink samostatně nebo ve skupině?: alespoň ve dvojici, ale i toho je poslední dobou málo. Je dobré jezdit s někým lepším a když někdo se mnou jede, tak to mám skoro vždy.
5040