Jihočeská amatérská liga
přihlásit registrovat

Představujeme: Pavel Jelínek, vítěz kategorie A

26. 12. 2012

Tentokrát na naše otázky odpovídal vítěz nejmladší kategorie A, Pavel Jelínek.

Pavle, začneme obligátní otázkou. Kolik jsi letos najezdil? Přiznám se, že tuto otázku příliš rád nemám. I když je cyklistika vytrvalostní sport, nejde jen o kvantitu, ale také o kvalitu. Člověk, který má v tréninku systém a snaží se cíleně pracovat na rychlosti a síle, může i s menším objemem najetých kilometrů porážet své soupeře. A u závodů JAL, kde jezdíme závody dlouhé do 80 km to platí dvojnásob. Abych byl ale konkrétní, tak letos to bylo něco málo přes 10 000 km. To je o dost méně než v minulých letech. Projevuje se pracovní vytížení a přírůstek do rodiny.

V JAL jsi dokázal celkově vyhrát. Takže spokojenost se sezónou? Nebo jsi toho chtěl dokázat ještě více?
Vítězství v JAL byl jeden z mých cílů. Ten se mi podařilo splnit na 100%. Podřizoval jsem tomu závodní kalendář, abych třeba zbytečně nevynechal bonusově bodované mistrovské závody a závody MSAC. Současný systém bodování je prostě takový, a kdo chce být v celkovém pořadí vysoko, neměl by tyto závody vypustit.
Druhý cíl, který jsem si stanovil před sezónou, bylo absolvovat dostatečný počet závodů MTB Galaxy série, abych vůbec mohl pomýšlet na solidní celkové umístění. Zde až tolik spokojený být nemůžu. Zúčastnil jsem minimálního počtu započítaváných závodů, přičemž jeden z nich jsem kvůli defektu dokončil hůře, než na co jsem měl. Suma sumárum z toho bylo sedmé místo.

Řekneš nám něco o kole, na kterém jezdíš? Jak často jej obměňuješ? Klidně můžeš připojit nějaké tipy, pro začnající cyklisty. Na co si dát pozor? S jakou částkou je potřeba počítat, pokud si chtějí pořídit konkurenceschopné kolo?
Letošní sezónu jsem odjezdil na karbonovém Authoru CA5500 osazeném sadou Shimano Ultegra a karbonovýmy vysokými galuskovými koly. Více bych to asi nerozváděl. Nepatřím mezi lidi, co potřebují mít doma každý rok nejnovější nejvyšší model od nějaké renomované značky. I kdybych na to měl peníze, bylo by mi jich líto. Prostě si myslím, že mezi kolem za 50 a 250 tisíc už žádný velký rozdíl není. Víc než kolo, řeším správný trénink, aby byly dobré nohy.
A co doporučit začínajícím cyklistům? Už jsem to naznačil. Do začátku bych se rozhodně držel při zemi. Nějaké no-name kolo poslouží stejně dobře jako Pinarelo. Na různých bazarech určitě seženete slušnou silničku do 20 tisís, která bude 1–2 sezóny sloužit.

Zima je v plném proudu. Jak zvládáš trénovat? Holduješ kromě kola i jiným sportům? Nebo vše doháníš, až když roztaje sníh?
Mám rád i jiné sporty. Přes léto kromě kola na nic jiného moc čas není, takže v zimě si to vynahrazuji. Trénink v zimních měsících zaměřuji na rozvoj vytrvalosti, a je mi vcelku jedno při jakém sportu. Hodně mě baví běžky. Taky dost běhám, plavu a bruslím. Ale ani v zimě to úplně bez kola nejde. Kromě silnice si jdu třeba zablbnout ven do terénu, nebo, pokud je opravdu špatné počasí, přinutím se k tréninku na válcích.

Probrali jsme meteriál a trénink. A co takhle životospráva? Jak moc třeba řešíš výživu? Stačí ti při závodě namazaná houska a banán, nebo raději gely, tyčky, ionťáky apod.? Zrovna výživu příliš neřeším. Mám teď na mysli všemožné doplňky jako jsou BCAA, vitamínové preparáty, proteinové kokteily atd. Spíš se snažím dodržovat základní zásady racionálni stravy a obecně zdravého životního stylu. Jsem přesvědčen, že na úrovni, na které sport dělám, to dostačuje. Hlavně díky mojí ženě, která je v zásadách zdravé výživy více kovaná než já, se u nás doma v tomto směru příliš nehřešií. No a během závodu to u mě také není žádná chemická laboratoř. Běžný 80 kilometrový závod objedu většinou na jeden banán a cca 10 km před cílem si dám něco sladkého – třeba sacharidový gel od Isostaru nebo Colu. K pití mi obvykle stačí jeden bidon vody a jeden s ionťákem. Občas v horku mívám problém s křečemi. Zkoušel jsem na to různké kapsle s obsahem solí, ale příliš to nezabíralo. Na křeče je nejlepší mít pořádně natrénováno a potom nepodcenit dostatečný přísun tekutin.

Máš kolo obsypané všemožnými čidly na měření rychlosti, kadence, tepu, výkonu apod.? Nebo si vystačíš s hodinkami s vteřinovou ručičkou? A absolvoval jsi někdy nějakou zátěžovou diagnostiku? Pokud to není tajemství, prozradíš nějaké výsledky, které při testech nebo při závodech dosahuješ?
V současnosti používám sporttester Polar, který má oproti obyčejnějším modelům výškoměr, GPS a komunikaci s počítačem. Je to pěkná hračka. Upřímě musím ale přiznat, že počáteční nadšení trochu opadlo a podrobné analýzy tréninku jsou stále méně podrobné:-)
Měl jsem možnost pár měsíců jezdit i s wattmetrem, ale většinu své cyklistické kariéry jsem si vystačil s obyčejnými Polarem se stopkami. Orientoval jsem se jen podle odtrénovaného času a intenzitu tréninku jsem určoval podle pocitu. Hrudní pás jsem totiž vozil spíše výjimečně.
Zátěžovou diagnostiku jsem absolvoval vícekrát. Jednak se Slavií pravidelně každé jaro a k tomu jsem se zúčastnil několika testů jako figurant v rámci studia medicíny.
Myšlenka zátěžové diagnostiky není špatná. Ale aby se výsledky daly smysluplně využít, nestačí jít na testy jednou za rok. Také není úplně jednoduché dlouhodobě poctivě nosit sporttester, vést si tréninkový deník a nasbíraná data analyzovat a případně další trénink podle toho upravovat.

Pro celkového vítěze asi nemohou být cíle pro příští sezónu jiné, než obhajoba. Je to tak?
Až tak úplně pravda to není. Hodně mě láká dlouhý triatlon. V tréninku se tedy budu během zimy a i v první části sezóny více zaměřovat na běh a plavání. Takže cyklistická forma nebude v jarních měsících úplně vyladěná a závodní kalendář to také ovlivní. Myslím ale, že na několik závodů JAL určitě přijedu. A když už tam budu, tak nedám nikomu nic zadarmo:-)

Jak jsi vlastně spokojen s kvalitou soutěže JAL? Mám na mysli konkurenci, organizaci, ceny apod. Co bys ocenil a co by naopak potřebovalo vylepšit? Já se účastním JALky asi posledních 7 let. Zpočátku jsem si prostě přijel občas zazávodit, když mi vyhovoval termín. Nikoho jsem tu moc neznal a celé fungování ligy jsem bral jako samozřejmé. Prostě jsem byl cizinec, který za 100 Kč startovného očekává plný servis (a většinou ho také dostal). Ale postupen času jsem začal poznávat ty konkrétní lidi, kteří věnují svůj volný čas a úsilí tomu, aby vše fungovalo, a můj postoj se změnil. Dnes bych si netroufl nikoho kritizovat. Uvědomuji si, že žádný ze závodů není samozřejmý, a že za každým závodem stojí dost dobrovolné práce pořadatelů. Vlastně si myslím, že v některých směrech JALka vzkvétá jako nikdy před tím. Zmíním třeba čtyři závody ve třech dnech v Loučovicích s nadprůměrnýcm zázemím a cenami. Na druhou stranu, je potřeba se kriticky podívat, kde jsou rezervy, nezůstat stát na místě a snažit se stále se zlepšovat. Konkrétně by se mi třeba líbilo, kdyby na závody jezdilo více lidí a kdyby se okruh favoritů více rozšířil. Další důležité téma je pro mě bezpečnost na závodech. Zde máme tendenci vše svádět na bezohledné řidiče. Existuje ale dost věcí, které mohou ovlivnit sami závodníci i pořadatelé. Vyloženě mě dokáže znechutit, když se někdo chová, jako by závodil na uzavřené trati a bojoval minimálně o titul mistra světa, za kterým je schopen jít i přes mrtvoly. Stejně tak mi příliš na pohodě nepřidá, pokud projíždíme křižovatkou a dobrovolník, který má regulovat provoz, se až po průjezdu balíku hrabe rozespalý ze škarpy.

Který závod si určitě nenecháš ujit a proč?
V minulé sezóně se mi líbila trať v Lenoře. Je nová, neokoukaná a dlouhý táhlý kopec na okruhu mi docela seděl. A po pořadatelské stránce zde také vše fungovalo bez chyb.
Prý není úplně vyloučeno, že by mohl být obnoven závod v Milevsku. Na ten bych také přijel hodně rád. Na poměry JAL je zdejší trať spíše netypická. Kratíš okruh s kopcem, který se s přibývajícími kilometry v nohách může začít zajídat. V Milevsku jsem vlastně vyhrál svůj první závod.

Na závěr ještě bleskový dotazník:

  • Ročník: 1984
  • Výška: 188 cm
  • Váha: 78 kg
  • Vzor: dříve Armstrong, dnes se bojím kohokoliv jmenovat…
  • Campa nebo Shimano?: japonská preciznost
  • Klasika nebe Compact?: klasika
  • Pláště nebo Galusky?: závod jedině na galdách
  • Voda nebo ionťák?: voda v každém případě, občas k tomu ionťák
  • Armstrong nebo Contador?: viz výše
  • V zimě s blatníky nebo bez?: no zimák, no blatníky
  • Den před závodem volno nebo lehčí trénink?: zkouším obojí, odpověď jsem stále nenalezl
  • Tepy nebo waty?: když už něco, tak tepy
  • Kopec nebo rovina?: kopce
  • 20 km na šrot nebo 200 na pohodu?: 20 km na šrot
  • Trénink samostatně nebo ve skupině?: samostatně a poslouchat sám sebe
4707